How to Win an Argument with a Meat Eater

Hogyan nyerjünk vitát egy húsevővel szemben

Satguru Sivaya Subramuniyaswami

I. Kell megöljük érdekében élni?

Ölnünk kell hogy éljünk? A vegetarianizmus, szanszkritul “shakahara”, évezredeken át az egészségi és környezeti etika alapelve volt egész Indiában. Habár a mohamedán és keresztény gyarmatosítás radikálisan aláásta és erodálta ezt az eszményt, a mai napig hindu gondolkodás és élet egyik kardinális etikai alapelve marad. A finom bűntudat ott van a húsevő hindukban, és folyamatos viták okaként szolgál, ezen témakörben próbálunk fényt gyújtani reményeink szerint ezen szerény füzetecskével.

India ősi gondolkodói számára az élet az Isteni anyaga, a forrás kisugárzása, a kozmikus kontinuum része. Továbbá úgy tartották, hogy minden életforma, még a víz és a fák is, tudat és energia birtokosa. A nemártás, ahimsza, a vegetarianizmus elsődleges bázisa, hosszú ideje az indiai vallások - különösen a hinduizmus, buddhizmus, jainizmus - központi része. Az indiai vallás szilárdan fenntartja az élet szentségét, legyen az emberi, állati, vagy a jainisták esetében, elemi.

Szanszkritul a vegetarianizmus “shakahara”, aki vegetáriánus módon táplálkozik “shakahari”. A húsevés “mansahara”, a húsevő “mansahari”. Az “ahara” fogyasztani-t vagy ennit jelen-t, a “shaka” zöldséget, a “mansa” húst jelent. A “mansa” (hús) szó, magában hordozza az élet szentségének mélységes elfogadását és a karma törvényének megértését, mely szerint minden tett következménye visszaszáll a megtevőre. Ahogy az a 2000 éves Manu Dharma Shastra, 5.55 írja, “A tanultak azt állítják, hogy a mansa (hús) jelentése, ‘ő (sa) megesz engem (nam) a másik világban, akinek a húsát én itt eszem.’”. As explained in the 2,000-year-old Manu

A korai Indiában az életformák közötti harmóniával való egyedülálló törődés koncepciója fejlődött ki, mely a nemártás és a természeti erőforrások minimális felhasználásán alapuló erkölcsi világképhez vezetett, más szavakkal a könyörületességhez és egyszerűséghez. Ha a homo sapiens túl akarja élni a jelenlegi kínos helyzetet, újra fel kell fedeznie ezt a két alapvető erényt.

“A vegetarianizmus nélkülözhetetlen a nemártáshoz?” Könyvemben - Tánc Shivával -, ezt a kérdést a következőképpen tárgyalom: “A hinduk úgy tanítják a vegetarianizmust, mint a más élőlényekkel való minimális bántással való együttélést, ami szerint a hús, hal, szárnyas vagy tojás fogyasztása az állatvilággal szembeni kegyetlenségben és erőszakban való közvetett részvételt jelenti. A bárminemű dolog megsértésétől és megölésétől való utálkozás, természetes módon vezet a vegetáriánus táplálkozáshoz, a shakaharához. A húsevő hús iránti vágya vezet másokat oda, hogy öljenek és húsról gondoskodjanak. A hentes cselekedete a fogyasztó vágyával kezdődik. A húsevés hozzájárul az erőszakos mentalitáshoz, mert amikor a vegyileg összetett hús megemésztésre kerül, a lemészárolt állat félelme, fájdalma és rémülete is felszívódik.”

Ezek a minőségek táplálják a húsevőt, állandósítva az erőszak és zűrzavar ciklusát. Amikor egy egyed öntudata kellőképpen megemelkedik és kitágul, iszonyodni fog az erőszaktól és nem lesz képes a hús, hal, szárnyas és tojás megemésztésre sem, amit pedig korábban fogyasztott. India legnagyobb szentjei megerősítették, hogy nem lehet húst enni, és békés, harmónikus életet élni. Az ember hús iránti étvágya ellenállhatatlan bántalmat ró a földre magára, értékes erdeinek felszabdalásával, és legelőkké tételével. A Tirukural nyíltan megmondja, ‘Hogyan gyakorolhatna könyörületet az, aki saját húsa hízlalásáért eszi meg egy állat testét? Ezer szent tűzben elfogyasztott ghí áldozatnál több nem feláldozni és fogyasztani bármilyen élő lényt.’.”

Elképesztő, hallottam, hogy egyesek úgy határozzák meg a vegetarianizmust, mely tiltja húsevést, de lehet halat és tojást enni. De igazából mi is a vegetarianizmus? A vegetáriánus ételek tartalmaznak magokat, gyümölcsöt, zöldséget, hüvelyeseket és tejterméket. Természetesen a friss ételek, helyben, növényvédőszer vagy vegyszer nélkül termeltek, az előnyben részesítettek. A vegetáriánus diétában nem szerepel a hús, hal, szárnyas vagy tojás. A jó egészség érdekében még bizonyos vegetáriánus ételektől is tartózkodni kell: fagyasztott vagy konzerv termékek, túlságosan feldolgozott ételek, mint fehér rizs, fehér cukor és fehér liszt; és “szemét (gyors)” ételek, és a kémiai adalékanyagokban, mint édesítőszer, színezék, ízesítőszer és állománymegőrző, bővelkedő italok.

Negyven éves miniszterségem alatt teljesen egyértelmű lett, hogy a vegetáriánus családoknak kevesebb gondjuk volt, mint a nem vegetáriánusoknak. Ha a gyerekeket vegetáriánusként nevelik, az erőszak-nélküliség, mint béke és könyörület kerül számukra minden nap bemutatásra. Minden nap, ahogy felnőnek, emlékeznek és figyelmeztetik őket, hogy ne öljenek. Nem fognak megölni más teremtményt, hogy egyenek, hogy táplálják magukat. És ha önmaguk táplálása céljából nem ölnek meg más teremtményt, akkor jóval kevésbé valószínű, hogy erőszakot követnek el más emberen.

II. Öt ok a vegetáriánusság mellett

Az elmúlt ötven évben húsevők milliói hozták meg személyes döntésüket, mely szerint nem eszik más élőlények húsát. Öt fő motivációs ok lehet eme döntésben.

1) A dharmikus/szentírási törvény ok

Ahimsza, a nemártás törvénye, a hindu első kötelessége az Isten és a Teremtés iránti vallási kötelességei közül, ahogy azt a Védák írják.

2) A karmikus következmények ok

Minden tettünknek, beleértve az ételválasztásunkat, karmikus következményei vannak. Más teremtmény megevésével beszállva a sebesülés, fájdalom és halál okozásának ciklusába, mindenkinek az okozott szenvedés mértékében meg kell azokat tapasztalnia a jövőben.

3) A spirituális öntudat ok

Az étel a test kémiai konyhájának forrása, és amit fogyasztunk, befolyásolja tudatosságunkat, érzelmeinket és tapasztalat mintáinkat. Ha valaki magas tudatállapotban, békében és boldogságban és szeretettel minden teremtmény iránt szeretne élni, nem ehet húst, halat, kagylót, rákot, szárnyast vagy tojást. Az állati ételek vegyi anyagait fogyasztva, az ember a lemészárolt állat húsába zárolt haragot, irigységet, félelmet, aggódást, gyanút és halálfélelmet juttatja a testébe. Ezen okokból a shakaharik magasabb tudatállapotban, míg a mansaharik alacsonyabb tudatállapotban élnek.

4) Az egészségi ok

Orvosi tanulmányok bizonyítják, hogy a vegetáriánus ételeket könnyebb megemészteni, többféle tápanyagot tartalmaznak, és kevésbé terhelik meg szennyeződéssel a testet. A vegetáriánusok kevésbé érzékenyek a főbb betegségekre melyek a mai kor emberét érintik, így hosszabb, egészségesebben, produktívabb életet élnek. Kevesebb fizikai problémájuk van, ritkábban járnak orvoshoz, kevesebb fogproblémájuk és kisebb orvosi költségeik vannak. Az immunrendszerük erősebb, a testük tisztább, finomabb és bőrük szebb.

5) Az ökológiai ok

A Föld szenved. Nagy vonalakban a fajok gyorsuló pusztulása, az őserdők pusztítása, hogy hely legyen legelőknek, a termőréteg elvesztése, a víz folyamatosan növekvő szennyezettsége, a légszennyezés mind visszavezethető egy dologra: a hús jelenlétére az emberi táplálkozásban. Semmilyen más, általunk, vagy az emberiség által meghozott döntésnek nem lenne olyan drámai hatása bolygónk ökológiájára, mint a húsevés abbahagyása melletti döntés. Sokan azok közül, akik a jövő nemzedékek számára meg akarják menteni bolygónkat, belátták ezt, és csak ezen okból így is tettek.

III. Hogyan nyerjünk vitát egy húsevővel szemben

Bár a számuk gyorsan növekszik, a vegetáriánusok még mindig kisebbséget alkotnak, és nem ritka, ha összeütközésbe kerülnek egy húsevővel, aki nem csak a saját húsevéshez való jogát védi, de agresszívan vitatkozva mondja, hogy a vegetáriánusnak kellene csatlakoznia a hozzá a húsevésben. A húsevők úgy tekintenek a nem húsevőkre, mint egy különös csoportra, aki “nyúlkaját” ropogtat, akiknek a tápláléka nem tartalmaz elegendő tápanyagot, hogy erős és termelékeny egyedek legyenek. A következő anyag arra szolgál, hogy szerepet cserélve megmutassuk a húsevés az emberekre és a földre vonatkozó pusztító hatásait. Az anyag a kaliforniai Felton-beli Earthsave szervezett által kiadott nagyon informatív “Hogyan nyerjünk vitát egy húsevővel szemben” című poszterén alapul, de forrásként szolgál a Pulitzer díjra jelölt John Robbins könyve, a “Diet for a new America” (Új diéta Amerikának). A következőkben 8 érvet találhatnak a húsevőkkel szembeni vitákhoz.

1. Az éhség érve a húsevéssel szemben

A világ éhezési problémáit meg lehetne oldani, a húsevés csökkentésével vagy elhagyásával. Az okok: 1, a legelők nagyon sok olyan területet vesznek el, ahol élelmet lehetne termeszteni; 2, hatalmas mennyiségű élelmiszert etetünk meg állatokkal, amiket embereknek adhatnánk, csak hogy húst termeljünk

Csak ebben az évben, 20 millió ember fog meghalni alultápláltság miatt. Minden 2,3 másodpercben meghal egy gyerek alultápláltság miatt. 100 millió embert lehetne megfelelően táplálni, ha csupán az amerikaiak csökkentenék 10%-kal a húsfogyasztásukat.

Az Egyesült Államokban megtermelt kukoricának csak 20%-át eszik meg az emberek. A kukorica 80 és a zab 95 százalékát állatokkal etetik meg az USA-ban. A szekértők szerint ilyen módon a fehérje 90 százaléka kerül elpocsékolásra.

Egy acre (0,42 ha) föld 40000 font (18 tonna) burgonyát lehet termelni vagy 250 font (112,5 kg) marhát eltartani. Az USA farmjainak 56 százalékát marhatenyésztésre használják. 1 font (0,45 kg) marhahús előállításához 16 font (7,2 kg) ehető mag vagy szója kell, melyet az éhezők táplálására is fordíthatnánk.

2. A környezet érve a húsevéssel szemben

A világ környezeti problémáinak jó része megoldható lenne a húsevés csökkentésével vagy abbahagyásával, ideértve a globális felmelegedést, a termőréteg elvesztését, az esőerdők pusztítását és a fajok kihalását.

A Föld hőmérséklete emelkedik. Ez a globális felmelegedés, az “üvegház-effektus”, melynek elsődleges oka az elégetett szerves tüzelőből (olaj, gáz) származó szén-dioxid. Háromszor annyi szerves fűtőanyagot kell elégetni a húsközpontú táplálkozáshoz, mint a húsmentes táplálkozáshoz. Ha az emberek felhagynának a húsevéssel, a magasabb hőmérséklet veszélye jóval csökkenne.

Fák, és különösen a régi erdőségek, nélkülözhetetlenek a bolygó túlélése szempontjából. Elpusztításuk az egy fő oka a globális felmelegedésnek és termőtalaj pusztulásnak. Mindkettő csökkenő táplálék előállításhoz vezetett. A húsevés az első számú oka ezen erdők pusztulásának. Az USA erdeiből 260 millió acre-t (109,2 millió ha) vágtak ki, hogy a hústermesztésnek legyen hely. Minden negyed font (~10 dkg) őserdőben termelt marhahúsért 25 négyzetláb (2,89 négyzetméter) őserdőt vágnak ki. Az USA termőtalajának 75 %-a veszett el. 85 % ebből közvetlenül az állattenyésztéshez köthető.

Az erdőirtás másik pusztító hatása a növényi és állatfajok pusztulása. Minden évben 1000 faj pusztul ki az esőerdők hústermelés és egyéb célból való pusztítása miatt. Az arány évről-évre nő.

Hogy kielégítse az USA húsfogyasztási igényeket, 300 millió font hús kerül importálásra évente Közép- és Dél-Amerikából. Ez a gazdasági ösztönzés kényszeríti ezeket a nemzeteket az erdeik kivágásához, hogy több legelő legyen. A rövidtávú érdek figyelmen kívül hagyja a Föld ökoszisztémájának hosszú távú, helyrehozhatatlan kárait. Valójában ezen országok kimerítik erőforrásaikat, hogy az amerikaiak asztalán legyen hús, míg az 5 év alatti közép-amerikai gyerekek 75 %-a alultáplált.

3. A rák érve a húsevéssel szemben

A húsevőknél sokkal valószínűbb a rák, mint a vegetáriánusoknál.

A 3,8-szeres a mellrák esélye azoknál a nőknél, akik naponta esznek húst, mint azoknál, akik kevesebb, mint egyszer egy héten; 2,8-szeres a mellrák esélye azoknál a nőknél, akik naponta esznek tojást, mint azoknál, akik egyszer egy héten; és 3,25-ször nagyobb azoknál, akik hetente 2-4-szer esznek vajat és sajtot, azokhoz képest, akik csak egyszer esznek egy héten.

A halálos petefészekrák 3-szor gyakoribb a naponta tojást fogyasztó nőknél, mint a heti egy alkalomnál kevesebbszer fogyasztóknál.

A halálos prosztatarák 3,6-szor gyakoribb a naponta húst, sajtot, tojást és tejet fogyasztó férfiaknál, mint az alig vagy egyáltalán nem fogyasztóknál.

4. A koleszterin érve a húsevéssel szemben

Tények mutatják, hogy 1, az Egyesült Államokbeli orvosok nincsenek kellőképpen kiképezve az egészség és táplálkozás összefüggései kapcsán 2, a húsevők igen nagy mennyiségű koleszterint juttatnak szervezetükbe, mely nagyon hajlamossá teszi őket a szívinfarktusra.

Különös, de igaz, hogy az USA orvosait bevett szokás szerint rosszul képzik ki az egészség egyedüli legfontosabb tényezőjének a táplálkozásnak és tápanyagoknak a szempontjából. Az USA 125 orvosi iskolájából csak 30 követeli meg a hallgatóitól, hogy hallgasson táplálkozástant. Az átlagos hallgatott óraszám, melyet az USA orvosai 4 év alatt a táplálkozással kapcsolatos dolgokra fordítanak, 2,5 óra. Azaz az USA orvosai nincsenek megfelelőn felkészítve, hogy olyan ételek fogyasztásának csökkentéséről adjanak tanácsot, mint a hús, mely nagy mennyiségű koleszterint tartalmaz és a szívinfarktus egyik ismert okozója.

A szívinfarktus az egyik leggyakoribb halálnem az USA-ban, minden 45 másodpercben meghal egy ember szívinfarktusban. A hímnemű húsevők esélye, hogy szívinfarktust kapva halnak meg, 50%, A húst nem evő férfiaknál ez 15%. A hús, tejtermék és tojásfogyasztás 10%-os csökkentésével, 10%-kal csökken a szívinfarktus esélye. Teljesen kihagyva ezeket a táplálkozásból, 90%-kal csökken ez az esély.

Az átlagos koleszterinfogyasztás húsközpontú táplálkozás esetén 210 miligramm per nap. Annak az esélye, hogy szívinfarktusban hal meg, ha férfi és a vér koleszterin 210 miligramm naponta, több mint 50%.

5. A természetes erőforrások érve a húsevéssel szemben

A világ természeti erőforrásai gyorsan fogynak a húsevés következtében.

Jószág tenyésztése a húsuk miatt, nagyon rossz hatékonyságú módszere az élelem előállításnak. Kilóra nézve, sokkal több erőforrásra van szükség a hús előállításához, mint a gabona, gyümölcs vagy zöldség termesztéséhez. Például, az USA vízhasználatának több mint a felét az állattenyésztésben használják fel. Egy marha tenyésztéséhez szükséges átlagos napi vízmennyiségen elúszhatna egy romboló. Míg egy font búza előállításához 25 gallon (1 gallon=23,7 l) víz kell, egy font kaliforniai marhahús előállításához 5000 gallon szükségeltetik. Ugyanebből az 5000 gallon vízből 200 font búzát lehetne termelni. Ha a vízhasználatot nem támogatná a kormányzat, a legolcsóbb hamburgerhúsnak 35 USD lenne fontja.

A húsevés vészjósló ütemben meríti az olajtartalékokat is. Majdnem 79 kalória ásványi tüzelőanyag (olaj, gáz, stb.) kell egy kalória húsfehérje és csak 2 kalória tüzelőanyag kell egy kalória szója előállításhoz. Ha minden ember húsközpontúan táplálkozna, a világ olajkincse csak 13 évre volna elég. 260 évig tartana, ha az egész emberiség abbahagyná a húsfogyasztást. Azaz hússzor több idő lenne alternatív energiaforrás kifejlesztésére.

Az USA-ban felhasznált összes nyersanyag (farmok, erdészet, bányászat által termelt) 33 százaléka kerül felhasználásra az állattenyésztésben, míg a teljesen vegetáriánus táplálkozáshoz csupán 2%-a szükséges.

6. Az antibiotikumok érve a húsevéssel szemben

Tények mutatják a húsevés veszélyeit, mert a jószággal nagy mennyiségben etetnek antibiotikumot, hogy korlátozzák a staphylococci baktériumokat (köznevük: staph fertőzések), melyek egyre inkább immunissá válnak a szerek ellen.

Az USA-ban felnevelt húsállatok betegek. Az élőállat ipar a betegségeket antibiotikumos táplálékkal próbálja kezelni. Nagy mennyiségű gyógyszer szükségeltetik e célból. Az USA-ban használt antibiotikum 55%-át a jószágokkal etetik meg.

De ez csak részben hatékony, mert a baktérium, amelyik ezt a betegséget okozza, immunissá válik az antibiotikumokra. Például a penicilinnel szemben ellenálló staphyloccus baktériumok aránya az 1960-as 13%-ról 91%-ra nőtt 1988-ra. Ezek az antibiotikumok és-vagy az elpusztításra szánt baktériumok bekerülnek a piacokra jutó húsba.

Ember számára nem egészséges ezt a húst fogyasztani. Az Európai Unió az USA-beli rutinszerű antibiotikumos élőállat táplálásra válaszként betiltotta az Egyesült Államokbeli eredetű hús importját. Az európaiak nem akarják a fogyasztókat ilyen súlyos egészségi kockázatnak kitenni. Összehasonlításképpen, az USA hús- és gyógyszeripara teljes mértékben támogatja az állati táplálék antibiotikumokkal való kezelését, behunyva a szemüket a fogyasztókat fenyegető betegségek felett.

7. A növényvédőszerek érve a húsevéssel szemben

A legtöbb húsevő számára nem ismert, hogy az USA-ban előállított hús veszélyesen nagy mennyiségben tartalmaz halálos növényvédőszereket.

Az általános hiedelem szerint az USA Mezőgazdasági Minisztériuma védi a fogyasztók egészségét rendszeres és alapos húsvizsgálatokkal. A valóságban kevesebb, mint egy állatot ellenőriznek 250000 állatból, toxikus kémiai maradványokért.

Hogy ezek a vegyi anyagok ténylegesen bekerülnek a húsevő szervezetébe, bizonyítják az alábbi tények:

A. Az USA-beli nők anyatejének 99%-a jelentős mennyiségű DDT-t tartalmaz. Ezzel éles ellentétben az USA-beli vegetáriánus anyák csak 8%-nak a teje tartalmaz jelentős mennyiségű DDT-t. Ez mutatja, hogy a DDT elsődleges forrása az anyák által elfogyasztott hús.

B. Az anyatej elszennyeződése a húsban található klórozott szénhidrogé növényvédőszerek miatt 35-ször magasabb a húsevő anyáknál, mint a húst nem evőknél.

C. Egy átlagos, szoptatott amerikai csecsemőknél a szervezetbe bejuttatott Dieldrin növényvédőszer mennyisége 9-szerese a megengedett értéknek.

8. Az etika érve a húsevéssel szemben

Sokan azok közül, akik vegetáriánusok lettek, etikai okból döntöttek így, olvasmányaik vagy személyes tapasztalataik alapján, látva az USA és más országok mészárszékeinek ezreiben naponta történő dolgokat: az állatok szenvedését az erőszakos befogáskor, kezelésüket és erőszakos halálukat. A fájdalmuk és rettegésük túlságosan sok.

A mészárszék a végállomás azon állatok számára, melyeket húsukért neveltek fel. Bár a legtöbb húsevő nem sokat tud róluk, ezek a szörnyű helyek hatalmas mennyiségű állatot dolgoznak fel évente. Az USA-ban egyedül 660000 állatot ölnek meg óránként. Meglepő mennyiségű húst fogyasztanak a húsevők. Az átlagos fejenkénti mennyiség az USA-ban, Kanadában és Ausztráliában 200 font (90 kg) évente! Az átlagos amerikai 72 éves élettartama alatt körülbelül 11 marhát, 3 bárányt és birkát, 23 disznót, 45 pulykát, 1100 csirkét és 862 font halat fogyaszt el! Jó étvágyat!

Azok, akik kapcsolatba kerülnek a mészárszékekkel, nem tudnak segíteni, de megérinti őket amit látnak és hallanak. Akik a közelben laknak, naponta hallhatják a mészárolandó állatok rettegés- és rémületsikolyait. Akik bent dolgoznak, azok is látják, és részt vesznek a csonkításban és gyilkolásban. A legtöbben kik ezt a munkát választják, nem sokáig maradnak meg ott. Az USA-ban az összes foglalkozás közül a vágóhídi munkások között van a legnagyobb cserélődés. És itt van a legnagyobb munkahelyi baleseti arány is. 9. Az embereknek nincs tépőfoguk vagy karmuk

IV. Az emberek nem rendelkeznek sem Fangs sem Claws

Legimpozánsabb érv a húsevés ellen az az, hogy az embert fizikai felépítése nem teszi alkalmassá a húsevő étrendre. A “Food for Spirit, Vegetarianism in the World Religions” (Lelki táplálék, Vegetarianizmus a világ vallásaiban) című könyv ezt a következőképpen foglalja össze. “Sok táplálkozástudós, biológus és fiziológus meggyőző bizonyítékokat tud adni, miszerint az embernek nem kellene húst ennie.” Íme 7 tény ezen nézet támogatására:

“Fiziológiailag az emberek jobban hasonlítanak a növényevőkre, legelészőkre és takarmányozottakra (majmok, elefántok és tehenek), mint a húsevőkre (kutyák, tigrisek és párducok).”

“Például a húsevők nem izzadnak a bőrükön keresztül; a test hőmérsékletét szapora lélegzéssel és a kinyújtott nyelven keresztül szabályozzák. A vegetáriánus állatoknak ezzel ellentétben vannak bőrpólusaik izzadásra és szennyeződés eltávolítására.”

“A húsevőknek hosszú foguk és karmuk van, az áldozat megragadására és megölésére; a vegetáriánus állatoknak rövid foguk és nincsenek karmaik.”

“A húsevők nyála nem tartalmaz ptyalint és nem tudja előemészteni a keményítőt; a vegetáriánus állatok nyála tartalmaz prtyalint a keményítő előemésztésre. (És az emberé is.)”

“A húsevő állatok nagy adagban választanak ki sósavat a csontok feloldására (a gyomrukban); a vegetáriánus állatok keveset választanak ki.”

“A húsevők álkapcsa csak lefele és felfele nyílik; a vegetáriánusoké oldalra is, a további rágásmódok miatt.”

“A húsevők lefetyelik a vizet (mint a macska vagy kutya); a vegetáriánusok a fogaik között szívva veszik fel a nedvességet.”

“Sok hasonló összehasonlítás van, minden esetben az ember a vegetáriánus jellegzetességekkel rendelkezik. Szigorúan fiziológiai szempontból nézve tehát, erős érvek vannak amellett, hogy az emberhez nem illik a húsevő táplálkozás.”

V. A vegetarianizmus egészségi előnyei

Csak mostanában lett a dohányzás egészségre és környezetre káros tevékenységnek kikiáltva. Kutatások és nevelés hatására, egy olyan szokás, melyről korábban azt hitték, hogy nem csak, hogy ártalmatlan de stílusos is, a legtöbb USA nagyvárosban betiltották a nyilvános helyeken való dohányzást, szivarozást és pipázást. Betiltották a dohányzást a kormányhivatalokban és teljesen kitiltották a belföldi repülőjáratokon. Most egy másik, sokkal jobban pusztító dolog kerül alapos kivizsgálásra. Egyre inkább felismerik fenyegetését az egészségre és a környezetre, olyan meggyőző bizonyítékok által, melyeket bejegyzett testületek tártak fel az utóbbi 50 évben.

Nemrég, a kiemelkedő tudósok egy csoportja, a Felelős Gyógyászatért Orvosi Bizottság (Physicians Committee for Responsible Medicine - PCRM), egyébként az Amerikai Orvosszövetség (American Medical Association - AMA) tagjai, gyűlést tartottak, hogy megváltoztassák az emberek, köztük elsősorban az orvosok, tudatosságát a táplálkozással kapcsolatban.A PCRM washingtoni központú, nonprofit szervezet, melynek tagjai orvosok és laikusok, akik a könyörületes és hatékony orvosi gyakorlatért, kutatásért és egészségtámogatásért dolgoznak együtt. Az 1985-ben alapított PCRM-et 3000 orvos és 50000 laikus támogatja. A PCRM elnöke Dr. D. Barnard, népszerű szónok és a “Tányérod ereje” című könyv szerzője.

Mint ahogy azt az 1991-es irodalmában a PCRM megállapította, “Egy vegetáriánus diétát javasolnak mindenkinek olyan filozófusok, mint Platón és Nitzsche, politikai vezetők mint Benjamin Franklin és Gandhi, és modern popsztárok mint Paul McCartney és Bob Marley. A tudomány is a vegetáriánus ételek oldalán áll. Sok tanulmány megmutatta, hogy a vegetáriánus diétának figyelemre méltó egészségi előnyei vannak. “A vegetáriánust úgy definiáljuk, mint aki nem eszik állati húst, ideértve halat és a szárnyasokat. Azok a vegetáriánusok, akik esznek állati termékeket, mint például sajtot, tejet és tojást, ovo-lakto-vegetáriánusoknak hívjuk (ovo=tojás, lacto = tej, sajt, stb.). Azok sora, akik tartózkodnak bármiféle állati eredetű dolog használatáról, egyre bővül; ezeket az embereket tiszta vegetáriánusoknak vagy vegánoknak nevezzük (angolul ejtve: vígán). Tudományos kutatások mutatják, hogy az ovo-lakto-vegetáriánusok egészségesebb, mint a húsevők, és a vegánok egészségesebbek, mint az ovo-lakto-vegetáriánusok.” Megjegyzendő, hogy az indiai hindu tradíció mindig is lakto-vegetáriánus volt, mely megengedi a tej és tejtermékek fogyasztását.

A PCRM irodalom a többek közt a következőket sorolja fel a vegetáriánus diéta előnyeiként:

Rákmegelőzés: “Számos járványügyi és klinikai tanulmány mutatja, hogy a vegetáriánusok majdnem 50%-kal kisebb eséllyel halnak meg rákban, mint a nem vegetáriánusok.”

Szívbetegség megelőzés és vérnyomás csökkentés.

Cukorbaj megelőzése és visszafordítása.

Epekő, vesekő és csontritkulás (osteoporosis) megelőzése és enyhítése.

Asztma megelőzése és enyhítése.

VI. A négyúj ételcsoport

1991-ben a PCRM (lásd előző cikk) kiadott egy indítványt, hogy változtassák meg a hivatalos “négy ételcsoport”-ot, melyet az USA-beli táplálékügyi szakemberek 35 éve használnak. A javaslatuk tükrözi azt a tényt, hogy az a magát sokáig tartó hiedelem, miszerint a hús nélkülözhetetlen része a táplálkozásunknak, nem igaz, sőt, a hús-központú diétának káros hatásai vannak. A PCRM Update 1991. május-júniusi számában találhatjuk: “1991. április 8-án, a PCRM nyilvánosságra hozta javaslatát, hogy felváltsák a Négy Alap Ételcsoportot. Az Négy Ételcsoport 1956 óta része az USA kormányajánlásoknak, de ez olyan étkezési szokásokat támogat, melyek nagyban felelősek a szívbetegség, rák, agyvérzés és más súlyos betegségek járványszerű elterjedéséért ebben az országban.

A régi négy ételcsoport a hús, tejtermék, magok és zöldségek/gyümölcsök voltak. Az ‘Új Négy Ételcsoport’ a magok, a hüvelyesek, a zöldségek és a gyümölcsök. A hús és tejtermék elveszti ételcsoporti státuszát [ezen indítvány által]. Az ‘Új Négy Ételcsoport’ egy olyan táplálkozási tervet képvisel, mely egészséges, rostban gazdag növényi ételekre alapszik a korábban hangsúlyt kapott koleszterinben és zsírban gazdag ételek helyett. ‘A hús és tejtermék csoportok az elsődleges forrásai a koleszterinnek és a telített zsíroknak, mely a vérkoleszterin szint emelkedésének a legfőbb okozója’, mondja Dr. Virginia Messina, PCRM Táplálkozástudós. ‘Ezek az ételek egyszerűen nem szükségesek az emberi diétában.’” A PCRM poszter az alábbi leírását adja a négy új ételcsoportnak.

1. Az egész magvak csoportba tartozik a kenyér, tészta, rizs, kukorica és minden más mag. A hangsúly a inkább a teljes magvakon mint a finomított magokon van. Építse étkezéseit egy kiadós magtál köré - a magok rostban és más összetett szénhidrátban gazdagok, tartalmaznak fehérjét, B vitaminokat és cinket.

2. A zöldségek teli vannak tápanyagokkal; C-vitamint, béta-karotint, riboflavint és más vitaminokat, vasat, kalciumot adnak, mindemellett dúsan rostosak. A sötétzöld, leveles zöldségek, mint a brokkoli, amerikai kelkáposzta, kelkáposzta, mustár és fehérrépa zöld, cikória vagy bok choy különösen jó forrásai ezeknek a fontos tápanyagoknak. A sötétsárga és narancsszínű zöldségek, mint a sárgarépa, főzőtök, édesburgonya és sütőtök plusz béta-karotint adnak. Nagy adaggal egyen különféle fajtájú zöldségekből, mikor táplálkozik.

3. A hüvelyesek csoport jelöli a babokat, borsót és lencsét. Ezek mind jó rost-, fehérje-, vas- kalcium-, cink- és B vitaminforrások. Ide tartozik még a csicseriborsó, feldolgozott babok, szójatej, tofu, tempeh és a texturált növényi fehérje (TVP).

4. A gyümölcsök rostban, C vitaminban és béta-karotinban gazdagak. Legalább egyszer egyen naponta C vitaminban gazdag gyümölcsöt - citrusfélék, dinnyék és az eper jó választások. Inkább egész gyümölcsöt egyen mint gyümölcslevet, mely nem tartalmaz annyi rostot.

VII. Általános étrendi megfontolások

Akik vegetáriánus táplálkozáson gondolkodnak, általában az elegendő tápanyag miatt aggódnak, mert tartja magát az a széles körben elterjedt nézet, hogy a hús szükséges eleme a táplálkozásunknak, ha erősek és egészségesek akarunk lenni. Több évtized táplálkozási kutatása alapján a PCRM ezt a következőképpen tárgyalja:

“A tény az, hogy nagyon könnyű jól kiegyensúlyozottan táplálkozni vegetáriánus módon. A vegetáriánus ételek sok fehérjével szolgálnak. Az ételek gondos kombinálása nem szükségszerű. Minden normál növényi ételválaszték a test számára szükséges fehérjéből több mint elegendő mennyiséget tartalmaz. Habár a vegetáriánus táplálkozás esetén valamivel kevesebb a fehérjefogyasztás, mint a húsevéskor, ez igazából előny. Túl sok fehérje vesekövet, csontritkulást és talán szívbetegséget és néhány rákfajtát okozhat. A babra, egész magvakra és zöldségre koncentráló diéta elegendő fehérjét tartalmaz húsevők ‘túladagolt’ mennyisége nélkül.”

Más aggodalmakat a következőkkel lehet enyhíteni:

“Kalciumot könnyű találni a vegetáriánus diétában. Sok sötét, zöld leveles zöldség és bab teli van kalciummal, és néhány narancslé és gabonapehely kalciummal dúsított. Az egész magvak, babok és gyümölcsök bőségesen tartalmaznak vasat.”

B12 Vitamin: Van egy tévhit, miszerint elegendő mennyiségű B12 vitamint, mely létfontosságú, nem tudunk húsevés nélkül a szervezetbe juttatni. Ez egyszerűen nem igaz. A PCRM azt tanácsolja: “Habár a B12 hiányos esetek nagyon ritkák, fontos, hogy meggyőződjünk van megbízható B12 vitamin forrásunk. Jó források a vitaminkészítmények (ideértve a vegetáriánus vitaminokat), dúsított gabonapelyhek és dúsított szójatej.”

“Terhesség alatt megnő a tápanyagigény. Az Amerikai Dieteikai Szövetség megfelelőnek találta a vegán táplálkozást a terhesség alatt is, de a terhes és szoptatós anyáknak ki kell egészíteniük a étrendjüket B12 és D vitaminokkal.”

“A vegetáriánus gyerekeknek szintén nagy tápanyagigényük van, de ezek kielégíthetők vegetáriánus táplálkozással. A vegetáriánus menü ‘élethosszabbító’. Fiatal gyerekként a vegetáriánusok fokozatosabban nőnek, valamivel később érik el a pubertáskort, és lényegesen tovább élnek mint a húsevők. De győződjön meg róla, hogy megfelelő B12 vitaminforrás áll rendelkezésre.”

A fentebb említett dúsított gabonapelyhek és szójatej mellett egyéb B12 vitamin források is elérhetők: vitaminkészítmények, élesztő, egyéb lehetséges kiegészítők.

VIII. Vegetarianizmus a hinduizmuson belül

A Lelki táplálék, Vegetarianizmus a világ vallásaiban könyv a következőt jegyzi meg: “A húsevés ismert rossz hatásai ellenére a hinduk között a nem vegetáriánus táplálkozás széles körben két idegen hatalom (először a muzulmánok, majd a britek) hatására terjedt el széles körben. Velük jött a ‘civilizáltság’ iránti igény, hogy úgy egyenek, mint a szahib. Akik viszont a védikus ismeretanyagot tanulták, sose vették át a húsorientált táplálkozást, és a vallásos hindu a vegetáriánus elveket a vallási kötelességek közé sorolja ma is.

“A védikus szövegek alapján a vegetarianizmust mindig is széles körben gyakorolták Indiában. Ezt megfigyelte Megasthenes ókori utazó és Fa-hsien kínai buddhista szerzetes is, aki az ötödik században utazott Indiába, hogy hiteles másolatait szerezze meg szent iratoknak.”

“Ezek az iratok egyértelműen támogatják a húsnélküli életformát. A Mahabharátában például Bhishma a nagy harcos magyarázza Yudhishtirának, a legidősebb Pandava hercegnek, hogy az állatok húsa olyan mint a saját fiának húsa, és azok az esztelenek, akik húst esznek, a leghitványabb embereknek tekintendők [Anu. 114.11]. A ‘tisztátlan’ étel evése, figyelmeztet, nem olyan szörnyű, mint a húsevés [Shanti. 141.88] (ne felejtsük el, hogy az ősi India brahmanjai a tisztaságot isteni elvvé emelték).”

“Hasonlóan a Manusmriti is azt mondja, hogy ‘tartózkodni kell bárminemű hús evésétől’, mert azok evése magába foglalja megölésüket is, ami karmikus kötődést okoz (bandha) [5.49]. A védikus irodalomban máshol, az utolsó nagy védikus királytól, Maharaja Parikshittől idézik, hogy ‘csak az állat-ölő nem élvezheti az Abszolút Igazság üznetét [Shrimad Bhagavatam 10.1.4].’ ”

IX. Ölés és húsevés ellenes iratok

A hindu szent iratok világosan és erélyesen szólnak a nem ölés és vegetarianizmus mellett. Az ősi Rig Védában olvashatjuk: “Ó zöldség, légy zamatos, ízletes, erősítő; így a test teljes mértékben nő.” A Yajur Véda sommásan diktálja: “Ne sértsd a földön, vízben vagy levegőben élő lényeket”. A gyönyörű Tirukural, a széles körben olvasott 2000 éves etikai remekmű a lelkiismeretről beszél: “Ha az ember rájön, hogy a hús egy lemészárolt teremtmény teste, tartózkodnia kell attól.” A Manu Samhita azt tanácsolja: “Jól megfontolva a hús eredetét és a megbéklyózás és leölés kegyetlenségét, tartózkodjon mindenki teljesen a húsevéstől.” A Tirumantiram jógáról szóló verseiben figyelmeztetnek, hogy tartja a húsevés az elmét tompa, dharma ellenes állapotban: “Azokat a nemteleneket, kik húst esznek, a halál ügynökei gyorsan kötik és lökik a pokol tüzes torkába (Naraka, alsó tudatosság).” A gyökerei, a nem ölés és hús nem fogyasztás nem ártás megtalálhatók a Védákban, agamákban, Upanishadokban, Dharma Shatrákban, Tirumuraiban, Jóga szútrákban és tucatnyi más hindu szent iratban. Íme, egy válogatás.

Védák and agamák, hindu felfedett szent iratok

LEGYENEK CÉLJAITOK KÖZÖSEK, szívetek legyen összhangban, és mindannyian egy véleményen legyetek, hogy jól éljetek együtt.

Rig Véda Samhita 10.191

Védjétek mindkét fajta lényt, a kétlábút és négylábút. Etessétek és itassátok mindkettőt szükségeik szerint. Hadd nőjenek együtt velünk testben és erőben. Mentsetek meg minket egész nap a bántástól, ó Hatalmasok!

Rig Véda Samhita 10.37.11. VE, 319

Aki eszik ember, ló vagy más állat húsából, és megfoszt másokat a tejtől tehenek levágásával, ó Király, ha egy ilyen gonosz lélek nem akar elállni e cselekedetektől, nem szabad hezitálnod és fejét kell venned.

Rig Véda Samhita, 10.87.16, FS 90

Legyen béke a földön, az éterben, a mennyben, a vizekben, a gyógynövényekben és fákban. Minden Isten hozzon békét nekem. Legyen béke, ezen béke könyörgések által. Ezek a béke könyörgések által, melyek lecsillapítanak mindent, mindent békésre változtatok ami itt szörnyű, ami itt kegyetlen, ami itt bűnös. Legyen kedvező, legyen előnyös számunkra.

Atharva Véda Samhita 10. 191. 4

Azok a nemes lelkek, akik meditálnak vagy más jóga utat gyakorolnak, akik figyelmesek minden élőlényre, akik óvják az összes állatot, ők azok akik komolyan gondolják a szellemi gyakorlatokat.

Atharva Véda Samhita 19.48.5. FS, 90

Ha megsértettük a teret, a földet vagy mennyországot, ha vétkeztünk anyánk vagy apánk ellen, ezektől Agni, a ház tüze, oldozzon fel és vezessen minket biztosan a jóság világába.

Atharva Véda Samhita 6.120.1. VE, 636

Tilos az Isten által adott testedet Isten teremtményeinek megölésére használnod, legyen az ember, állat vagy bármi más.

Yajur Véda Samhita 12.32. FS, 90

Nézzen rám minden élőlény baráti szemmel. Én is így teszek, és mi mindannyian egymásra a barátok szemeivel tekintünk.

Yajur Véda 36.18.

Erőszak nélküliség a felajánlás. A lemondás a papi honorárium. A végső megtisztítás a halál. Így minden Istenség megalapozott e testben.

Krishna Yajur Véda, Prana Upanishad 46-8. VE, 413-14

A mennyeknek legyen béke, az égnek és a földnek; a vizeknek legyen béke, a növényeknek és minden fának; az Isteneknek legyen béke, a brahmannak legyen béke, minden embernek legyen béke, újra és újra - béke nekem is! Ó kő edény, erősíts engem. Tekintsen rám minden élőlény baráti szemmel. Hadd nézhessek minden teremtményre baráti szemmel! Barát szemével tekintsünk egymásra!

Shukla Yajur Véda Samhita 36.17-18. VE, 306; 342

Semmi fájdalmat ne okozzanak semmilyen teremtett lénynek vagy dolognak.


Devikalottara agama, JAV 69-79. RM, 116

A Mahabharata és Bhagavad Gita, eposz

A tehén pontos neve aghnya, ami azt jelenti, hogy sose szabad őket levágni. Akkor ki ölheti meg őket? Aki megöl egy tehenet vagy bikát, a legförtelmesebb bűnt követi el kétségtelenül.

Mahabharata, Shantiparva 262.47. FS, pg. 94

A húst vásárló himsát (erőszak) követ el a gazdagsága által; aki húst eszik az ízének az élvezete miatt követi azt el; a gyilkos magával a megkötözéssel és legyilkolással követ el himsát. Azaz három formája van az ölésnek: aki hozza a húst vagy érte küld, aki levágja egy állat végtagjait, és aki beszerzi, eladja vagy megfőzi a húst és megeszi - mindegyik húsevőnek tekintendő.

Mahabharata, Anu. 115.40. FS, pg. 90

Aki saját húsát más teremtmények megevésével kívánja növelni nyomorúságban és bármilyen fajtaként is születik meg.

Mahabharata, Anu. 115.47. FS, pg. 90

Senkinek sem szabad olyat tennie másokkal, amit magára nézve ártalmasnak tart. Ez, röviden, a dharma törvénye. Behódolva a vágyaknak és másként cselekedni, az az adharma bűnét követ el.

Mahabharata 18.113.8.

Azok a magas lelkületű személyek, akik a szépségre, végtagjaik hibátlanságára, hosszú életre, megértésre, mentális és fizikai erőre és emlékezőtehetségre vágynak a sértés minden fajtájától tartózkodniuk kell.

Mahabharata 18.115.8.

Ahimsa (nemártás) a legmagasabb (szintű) dharma. Ahimsa a legjobb ‘tapas’. Ahimsa legnagyszerűbb ajándék. Ahimsa legmagasabb önkontroll. Ahimsa a legmagasabb áldozás. Ahimsa a legmagasabb erő. Ahimsa a legmagasabb barát. Ahimsa a legmagasabb igazság. Ahimsa a legmagasabb tanítás.

Mahabharata 18.116.37-41.

Aki látja, hogy a mindenek ura mindenben ugyanaz örökké, ami van - halhatatlan a halál területén - az igazságot látja. És ha az ember látja, hogy a benne levő Isten ugyanaz, mint aki másban van, nem bántja magát mások bántása által. Ezután ő tényleg a legmagasabb útra lép.

Bhagavad Gita 13. 27-28. BgM, pg. 101

Félelemnélküliség, léttisztítás, a lelki tudás művelése, adományozás, önszabályozás, áldozatok végrehajtása, a Vedák tanulmányozása, vezeklés, egyszerűség, erőszak nélküliség, igazmondás, mentesség a haragtól, lemondás, békesség, idegenkedés a hibakereséstől, könyörületesség, mentesség a kapzsiságtól, kedvesség, szerénység, rendíthetetlen elszántság, életerő, megbocsátás, kitartás, tisztaság, valamint mentesség az irigységtől és a becsvágytól - óh, Bharata fia, ezek a transzcendentális tulajdonságok az isteni természettel megáldott ember jellemzői.

Bhagavad Gita 16.2-3. BGM, pg. 109

Tirumantiram és más szentiratok

Sok szép virága van a Gurunak felkínált imádatnak, de nincs szebb a nem-ölésnél. Az élet tisztelete a legmagasabb imádság, a fényes lámpa, az édes virágfüzér és kitartó áhítat.

Tirumantiram 197

A SZELLEMI ÉRDEM és bűn a saját kreálmányunk. Más életek gyilkosa kitaszított. Igazítsd szavaidat életmódodhoz. Ne lopj, ne ölj, ne dicsőítsd önmagadat, ne bélyegezz meg másokat az arcukba.

Lingayat Vachanas

AHIMSA A fájdalom NEMOKOZÁSA semmilyen élőlénynek semmikor, az elme, a beszéd vagy test cselekedetei által.

Sandilya Upanishad

Amikor az elme dolgai szilárdan az ahimsa hullámaiban alapszanak, minden élőlény megszünteti ellenségeskedését az ilyen személy közelében.

Yoga Sutras 2.35. YP, pg. 205

Akik figyelmen kívül hagyják az igazi dharmát és, bár gonosz és dölyfös dolog, magukat erényesnek tartják, bűntudat és büntetéstől való félelem nélkül ölik meg az állatokat. Továbbá a következő életükben, az ilyen bűnös személyeket ugyanazok a teremtmények eszik meg, akiket megöltek ebben a világban.

Shrimad Bhagavatam 11.5.4. FS, pg. 90

A Tirukural, kimagasló etikai szentirat

Talán sehol máshol nincs olyan teljesen és sokatmondóan kifejtve a hús-nemevés elve, mint a tamil nyelvű Tirukuralban, amit egy egyszerű szent takács írt egy Madras közeli faluban 2000 évvel ezelőtt. A világ legkiemelkedőbb etikai szentiratának tekintett műre esküsznek a dél-indiai bíróságokon.

A tiszta szívűek elve az, hogy sose bántsunk másokat, még akkor sem, ha ő maguk gyűlöletesen sértettek. Mi az erkölcsös viselkedés? Sose pusztíts életet, mert az ölés vezet minden más bűnhöz is. 312; 321, TW

Mások bántása, még ha az ellen bántott provokáció nélkül, szakadatlan szomorúságot hoz. A legfelsőbb elv ez: sose bánts meg tudatosan mást, semmilyen módon. 313; 317, TW

Mi a jó út? Az az út az, mely elgondolkodik azon, hogy kerülje el bármilyen teremtmény megölését. Tartózkodj más élőlény becses életének elvételétől, a magad életének megmentéséért is. 324; 327, TW

Hogy gyakorolhatná a szánalmat az, aki állat húsából eszik saját húsa hizlalásáért? TK 251, TW

Vagyont nem lehet találni a pazarlók kezében. Szánalom sincs azok szívében, kik húst esznek. TK 252, TW

Nincs jóság a következő kettő eszében: aki fegyvert forgat és aki egy teremtmény húsán lakmározik. TK 253, TW

Ha azt kérded, “Mi a jóság és mi a szívtelenség?” a nem ölés és az ölés. Azaz a húsevés sose erkölcsös. TK 254, TW

Az élet állandósul, ha nem eszünk húst. A pokol szorító torkai várják azt, aki eszik. TK 255, TW

Ha a világ nem szerezne be és fogyasztana húst, nem volna aki mészárolna és húst adna el. TK 256, TW

Amikor az ember rájön, hogy a hús egy másik teremtmény lemészárolt teste, tartózkodjon megevésétől. TK 257, TW

Figyelmes lelkek, akik felhagytak a szenvedéllyel, nem esznek húst, melyet elhagyott az élet. TK 258, TW

Ezer áldozati tűzben felemésztett ghínél többet ér nem feláldozni és nem felemészteni bármilyen élő lényt. TK 259, TW

Mindenki, aki él összeteszi tenyerét ájtatos imádásában azoknak, aki visszautasítják a mészárlást és a hús ízlelését. TK 260, TW

Hindu vallási vezetők a nemártásról

Egy nemzet nagysága és morális fejlődése lemérhető azon, hogyan bánnak az állatokkal.

Mahatma Gandhi

Amíg az emberi társadalom továbbra is engedi a tehenek rendszeres levágását a vágóhídon, nem lehet szó békéről és jómódról.

A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada

Tartózkodja a tudatos öléstől, még az olyan jelentéktelen rovarokétól is, mint a tetű, poloska vagy szúnyog. Ne használj erőszakot még egy nő, gazdagság vagy királyság megszerzéséhez sem. Sose ölj állatot még áldozati célból sem. Az erőszak-nélküliség minden vallás legnagyszerűbb dolga.

Swami Sahajanand, Divine Life Society

Ó, meditációt kedvelő, legyél egyszerű és tiszta. Figyelj az erőszak-nélküliségre az elmében, beszédben és testben. Sose törd össze más szívét. Tartózkodj más érzéseinek megsértésétől. Ne bánts senkit. Segíts mindenkinek. Ne félj és ne félemlíts meg másokat.

Swami Muktananda

Aki az erőszakban hisz és másokat bánt, sose lesz békében önmagával.

Swami Satchidananda

Szabadnak lenni az erőszaktól, minden ember kötelessége. A bosszú, gyűlölet vagy betegség gondolata ne merüljön fel elménkben. Mások bántása a gyűlölet növekedéséhez vezet.

Swami Sivananda

Az ahimsa alatt Pantajali az ölés vágyának megszüntetését értette. Minden életformának egyenlő joga van a maya levegőjéhez. A szent, aki felfedi a teremtés titkát, harmóniában ék a természet számtalan meghökkentő kifejeződésével. Minden ember megértheti ezt az igazságot, a pusztítás iránti szenvedélyének legyőzésével.

Sri Yukteswar to Paramahansa Yogananda

Ha padlizsánt növesztesz, padlizsánt szedhetsz. Ha jóságot vetsz el, jóságot arathatsz. Ha gonoszat vetsz, gonoszat aratsz. Mindenkinek tégy jót. Isten ott van, benned. Ne ölj. Ne adj szállást a haragnak.

Sage Yogaswami

Mindannyian ugyanahhoz a fajhoz és valláshoz tartozunk. Szent lények vagyunk, önmagában az Istenségben megalapozva. Ezt az igazságot csak azok érthetik meg, akik egy dharma által irányított élet varázslatos kellemével fogták fel azt - nem más úton. Emaitt a bölcsek nyomatékosan kifejezték újra, és újra, hogy úgy szükséges szeretni minden élőt, mint saját magunkat.

Sage Yogaswami

Az ahimsa próbája az irigység hiánya. Az az ember, akinek a szíve sose dédelgeti még az ártás gondolatát sem, aki örvendezik még a legnagyobb ellensége virágzásán is, az az ember bhakta, ő a jógi, ő mindennek guruja.

Swami Vivekananda

Ha szigorúan vesszük semmilyen cselekedet és semmilyen ipar nem lehet meg egy bizonyos mennyiségű erőszak nélkül, akármilyen kicsiny is az. Még maga az élet folyamata is lehetetlen egy bizonyos mennyiségű erőszak nélkül. Amit tennünk kell, az az, hogy minimalizáljuk azt a lehető legkisebb mértékűre.

Mahatma Gandhi, My Socialism, 34-35.

Önmagad nem szeretsz szenvedni. Hogy okozhatsz szenvedést másoknak? Minden gyilkosság öngyilkosság. Az örökkévaló, áldott és természetes állapot megfojtja ez a tudatlansággal teli élet. Ezen az úton, a jelenlegi élet az örökkévaló, az ősi lény megölésének köszönhető. Ez nem az öngyilkosság egy esete?

Ramana Maharshi, June 1935

A mansaharit, “húsevőt”, elevenbe vágóan írja le a következő részlet az alig ismert Mansahara Parihasajalpita Stotram-ból:

“Akik más teremtmények húsát eszik, nem kevesebbek mint porcogódarálók, vérivók, izmon csámcsogók, ínrágók, dögropogtatók, húsevők, - akik a saját torkukat teszik szemétaknává és gyomrukat temetővé - hitványak, mérgesek, undorítóan irigyek, összezavarodottak és kapzsiság által megszállottak, akik korlátlanul hazudnak, becsapnak, ölnek vagy lopnak ha kell, hogy megoldják problémáikat. Ők a húsevők, undorítóak az Istenségek számára, de az asurák barátai, akik az ő Isteneik és Istennőik lettek, a vérszívó szörnyetegek, akik Narakában laknak és azt megtévesztően olyannak díszítették, hogy úgy nézzen ki, mint a pitriloka, az atyák világa. Ezeknek a lényeknek hódolnak és alázkodnak meg a becsapott húsevők, amíg a csontokról lecsámcsogják a zamatos húst.”

Bibliográfia

BgM: Juan Mascaro, The Bhagavad Gita (Baltimore, Penguin Books, 1966)

VE: Raimundo Panikkar, The Vedic Experience (New Delhi, Motilal Banarsidass, 1989)

RM: Arthur Osborne, ed., The Collected Works of Ramana Maharshi (London, Rider, 1959)

YP: Rammurti S. Mishra, The Textbook of Yoga Psychology (New York, Julian Press, 1963)

TW: Tiruvalluvar, Tirukural: The Weaver (English translation by Himalayan Academy, Concord, California, manuscript)

FS: Steven Rosen, Food for the Spirit, Vegetarianism and the World Religions (New York, 1990). Bala Books Inc. 74 Old Westbury Road, Old Westbury, N.Y, 11568

John Robbins, Diet For a New America (Walpole, New Hampshire, 1987). Stillpoint Publishing, Box 640, Walpole, NH 03608

Erről a dokumentumról Ez a füzet azon kérésekre született válaszként melyeket Satguru Sivaya Subramuniyaswami.

olvasói tettek fel az olvasófórumban a Hinduism Today újságban. Az utólagos másolásra és terjesztésre a jog megadva. A Himalayan Academy Publications Kiadja: Himalayan Academy, California & Hawaii.